Як можуть продати Ваш кредит за півціни або як купити свій кредит за півціни?

За останні два роки Фондом гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) розпочато процедуру ліквідації надзвичайно великої кількості банків, серед яких є як «кишенькові» невеличкі банки, так і потужні у минулому фінустанови («Брокбізнесбанк», «Дельта Банк», Банк «Надра» тощо).

Відповідно до чинного законодавства України продаж активів банку, що перебуває в стадії ліквідації, проходить шляхом відступлення права вимоги за кредитами на аукціоні, учасниками якого можуть стати виключно банки та небанківські фінансові установи, крім кредитних спілок.

За законом початкова ціна продажу зобов’язань за кредитами визначається уповноваженою особою під час проведення оцінки майна банку, що проводиться акредитованими ФГВФО компаніями, і передається організатору аукціону. Потрібно зазначити, що на оціночну вартість кредитного портфелю впливає його історія, а саме наявність чи відсутність прострочених платежів, наявність заставного майна та інше.

У зв’язку із зазначеним, кінцева вартість права вимоги за кредитним договором в рази менша за фактичний об’єм заборгованості, а отже права вимоги відступаються переможцю зі значною знижкою. Наприклад, право вимоги за Вашим кредитним договором на суму 10 млн. грн. може викупити деяка факторингова компанія чи комерційний банк із дисконтом 30-45%, тобто за 5,5-7 млн. грн. В подальшому саме з правонаступником Ви будете вирішувати питання щодо погашення Вашої заборгованості у повному обсязі.

Якщо поглянути на ситуацію з іншої, більш прогресивної сторони, то виходить, що боржник має можливість звернутися до факторингової компанії та домовитись про викуп власного кредиту на взаємовигідних умовах. Як правило, такий інструмент дозволяє боржнику погасити свій кредит, при цьому сплативши лише 60% від загальної суми заборгованості.

Тому боржники банків, що ліквідуються, сьогодні мають право вибору або виплачувати кредит у повному обсязі правонаступнику збанкрутілого банку, або ж викупити його через факторингову компанію із дуже вигідним дисконтом.

Наша компанія надає консультаційні послуги із зазначеного питання та буде рада відповісти на Ваші запитання – info@biz-consalt.com